Wróć

Rozwiąż zadania i wygraj Arbosa 4110

Rusza urodzinowy konkurs top agrar Polska z okazji 30-lecia naszego magazynu. Do rozdania mamy 33 nagrody, w tym ciągnik Arbos 4110. Dowiedz się, jak grać, żeby wygrać!

Odpowiedz, ile paliwa zużył Arbos 4110?

By wygrać jedną z puli 33 nagród, należy rozwiązać dwa zadania konkursowe, przygotowane specjalnie na tą okazję. Pierwsze z nich to odpowiedź na pytanie, ile paliwa spalił ciągnik Arbos 4110 w testowej orce na dystansie 3000 m? I tu od razu podrzucamy, kilka cennych informacji.

Test spalania paliwa został przeprowadzony pod czujnym okiem redaktorów top agrar Polska oraz niezależnego eksperta dr Mirosława Czechlowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu 20 grudnia 2023 r. na polu pod Tarnowem Podgórnym. Maszyna pracowała z 4-skibowym pługiem obracalnym, a orka była wykonana na głębokość 25 cm, przy szerokości roboczej 1,8 m. Średnia prędkość ciągnika wyniosła 6,5 km/h.

By dokładnie określić zużycie paliwa, nasz ciągnik został podłączony do miernicy FCM100 służącej do pomiaru przepływu paliwa, które pobiera silnik ze zbiornika oraz odbiornika GSNSS. Ze względu, że wymiary pola, na którym eksperci testowali maszynę uniemożliwiała wykonanie jednego przejazdu o długości 3000 m – pomiar został wykonany na 12 odcinkach o długości 300 m każdy, z czego do obliczeń przyjęto wyniki z 11 przejazdów sumując ich długość w taki sposób, aby uzyskać odcinek o długości 3000 m.

Podczas obliczeń uwzględniono rozpędzanie się agregatu ciągnikowego w pierwszym odcinku oraz wybieg zestawu maszynowego w ostatnim odcinku. Do obliczeń długości i zużycia paliwa dla przejazdów od 2 do 10 wykorzystano wyłącznie dane zarejestrowane podczas pracy zestawu ciągnikowego z ustaloną prędkością roboczą, tzn. nie uwzględniono w obliczeniach odcinków, na jakich zestaw maszynowy rozpędzał się do prędkości roboczej oraz zmniejszał prędkość na końcu odcinka.

Hasło na 30-lecie

O ile, przy pierwszym zadaniu konkursowym liczy się dokładność, bo drogę do wygranej otwiera odpowiedź najbardziej zbliżona do wyniku uzyskanego podczas testowego przejazdu (wynik należy podać w cm3, czyli w litrach z dokładnością do 3 miejsca po przecinku!). O tyle w drugim zadaniu stawiamy na kreatywność, bowiem polega ono na stworzeniu krótkiego tekstu lub hasła z okazji jubileuszu 30-lecia top agrar Polska. Dla każdego, kto zna i lubi top agrar Polska, to jednak bułka z masłem.

Nagrody dodatkowe

Główną nagrodą w konkursie urodzinowym top agrar Polska jest ciągnik Arbos 4110, jednak to nie koniec niespodzianek. W naszej zabawie można wygrać aż 33 nagrody! Laureat 2. miejsca otrzyma przetrząsacz pokosów PWP530, a za 3. najlepszy wynik przewidujemy nagrodę niespodziankę wartości 10 00 zł. Kolejne 30 osób z najwyżej punktowanymi odpowiedziami otrzyma zestawy ekskluzywnej odzieży dla rolnika. Jest więc o co walczyć i nie ma co zwlekać z rozwiązaniem zadania!

Odpowiedzi na pytania konkursowe należy przesyłać za pomocą formularza zgłoszeniowego na www.30lat.topagrar.pl. (aktywne przelinkowanie).

 

Wszystkim uczestnikom życzymy trafnych odpowiedzi i dobrych haseł jubileuszowych